Istnieją setki chorób skóry, które dotykają ludzi. Najczęstsze choroby skóry mogą mieć pewne objawy, które są podobne, dlatego ważne jest, aby zrozumieć różnice między nimi.

Ludzie powinni ściśle współpracować z dermatologiem w celu zdiagnozowania i leczenia wszelkich chorób skóry, aby upewnić się, że ich styl życia nie jest naruszony. Poniżej znajdują się najczęstsze choroby skóry, podzielone według typu.

Choroby trwałe
Wiele schorzeń skóry trwa przez długi czas. Niektóre z nich mogą rozpocząć się w dzieciństwie i trwać do dorosłości. W niektórych przypadkach schorzenie nie będzie występowało zawsze, ale będzie się zaostrzać w pewnych okresach.

Łojotokowe zapalenie skóry

U niemowląt, jest to powszechnie znane jako czapeczka w kołysce. Na skórze dziecka, najczęściej na skórze głowy, tworzą się tłuste i łuszczące się płaty skóry. Jest to niegroźne i zazwyczaj ustępuje samoistnie.

U dorosłych, łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się w dowolnym miejscu, ma tendencję do pojawiania się i znikania do końca życia. Dotknięta skóra może być zaczerwieniona, opuchnięta i sprawiać wrażenie tłustej. Na powierzchni skóry może również pojawić się biało-żółta skorupa. Wiele metod leczenia pomaga przynieść ulgę w objawach.

Mole

Powszechne narośla na skórze, które pojawiają się, gdy komórki skóry zbijają się z otaczającą je tkanką.

Większość ludzi ma znamiona i od czasu do czasu mogą pojawić się nowe.

Znamiona nie dają żadnych objawów, ale powinny być regularnie sprawdzane, jeśli się powiększają, wydają się nienormalne lub zmieniają kolor.

Czerniak

Nieprawidłowe znamiona mogą prowadzić do czerniaka, poważnego i zagrażającego życiu raka skóry.

Jeśli znamiona mają asymetryczne kształty, poszarpane krawędzie, nierówne kolory lub zmieniają rozmiar, należy je sprawdzić.

Pacjenci z czerniakiem mogą być poddani operacji, chemioterapii lub radioterapii.

Rosacea

Choroba skóry, jaką jest trądzik różowaty, jest najczęściej kojarzona z zaczerwienieniem. Istnieją jednak cztery podtypy, które powodują również inne objawy:

Erythematotelangiectatic rosacea powoduje typowe zaczerwienienie, widoczne naczynia krwionośne i rumieniec.
Trądzik różowaty oczny może powodować czerwone i podrażnione oczy, opuchnięte powieki i objawy przypominające stygę.
Trądzik różowaty grudkowo-krostkowy powoduje zaczerwienienie, obrzęk i towarzyszą mu wykwity przypominające trądzik.
Trądzik różowaty powoduje, że skóra staje się grubsza i ma wyboistą fakturę.
Nie jest znane żadne lekarstwo na trądzik różowaty, ale objawy mogą i powinny być leczone, aby utrzymać stan w ryzach.

Toczeń
Toczeń jest złożonym zaburzeniem, które różni się w zależności od osoby. Choroba ta atakuje układ odpornościowy, powodując stan zapalny i ból.

Podczas gdy toczeń może dotyczyć każdej części ciała, objawy na skórze obejmują czerwone plamy lub pierścienie na skórze, przypominające oparzenia słoneczne wysypki na nosie i policzkach lub okrągłe wysypki, które nie swędzą ani nie bolą. Mogą im towarzyszyć inne objawy, takie jak bóle głowy, gorączka, zmęczenie oraz opuchnięte, sztywne lub bolesne stawy.

Leczenie obejmuje różne leki siły zaprojektowane, aby pomóc zminimalizować szkody spowodowane przez toczeń.

Related Posts