Co oznacza pojęcie Cataract ?

Zaćma (Cataract) to zmętnienie normalnie przejrzystej soczewki oka. Dla osób z zaćmą widzenie przez zmętniałą soczewkę przypomina trochę patrzenie przez zamarzniętą lub zaparowaną szybę. Zamglone widzenie spowodowane zaćmą może utrudniać czytanie, prowadzenie samochodu (zwłaszcza w nocy) lub dostrzeżenie wyrazu twarzy przyjaciela.

Większość zaćm rozwija się powoli i na wczesnym etapie nie zaburza wzroku. Jednak z czasem zaćma w końcu zacznie zakłócać widzenie.

Na początku, mocniejsze oświetlenie i okulary mogą pomóc Ci poradzić sobie z zaćmą. Jeśli jednak pogorszone widzenie przeszkadza w wykonywaniu zwykłych czynności, konieczna może być operacja zaćmy. Na szczęście, operacja zaćmy jest na ogół bezpieczną i skuteczną procedurą.

Objawy
Oznaki i objawy zaćmy obejmują:

Zamglone, niewyraźne lub niewyraźne widzenie
Narastające trudności z widzeniem w nocy
Wrażliwość na światło i odblaski
Potrzeba jaśniejszego światła do czytania i innych czynności
Widzenie “aureoli” wokół świateł
Częste zmiany w receptach na okulary lub soczewki kontaktowe
Blaknięcie lub żółknięcie kolorów
Podwójne widzenie w jednym oku
Na początku, zmętnienie widzenia spowodowane zaćmą może dotyczyć tylko niewielkiej części soczewki oka i możesz nie być świadomy utraty wzroku. W miarę jak katarakta powiększa się, powoduje zmętnienie większej części soczewki i zniekształca światło przechodzące przez soczewkę. Może to prowadzić do bardziej zauważalnych objawów.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza
Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w swoim widzeniu, umów się na badanie okulistyczne. Jeśli wystąpią nagłe zmiany w widzeniu, takie jak podwójne widzenie lub błyski światła, nagły ból oczu lub nagły ból głowy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Przyczyny
Większość zaćm rozwija się w wyniku starzenia się lub urazów, które powodują zmiany w tkance tworzącej soczewkę oka.

Niektóre dziedziczone zaburzenia genetyczne, które powodują inne problemy zdrowotne, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaćmy. Zaćma może być również spowodowana innymi chorobami oczu, przebytymi operacjami oczu lub schorzeniami, takimi jak cukrzyca. Również długotrwałe stosowanie leków sterydowych może powodować rozwój zaćmy.

Jak powstaje zaćma
Soczewka, w której tworzy się zaćma, jest umieszczona za kolorową częścią oka (tęczówką). Soczewka skupia światło, które wpada do oka, dając wyraźne, ostre obrazy na siatkówce – światłoczułej błonie w oku, która działa jak błona w aparacie fotograficznym.

Z wiekiem soczewki w oczach stają się mniej elastyczne, mniej przezroczyste i grubsze. Choroby związane z wiekiem i inne schorzenia powodują, że tkanki w obrębie soczewki rozpadają się i zlepiają, powodując zmętnienie małych obszarów w obrębie soczewki.

W miarę dalszego rozwoju zaćmy, zmętnienie staje się gęstsze i obejmuje większą część soczewki. Zaćma rozprasza i blokuje światło przechodzące przez soczewkę, uniemożliwiając dotarcie ostro zarysowanego obrazu do siatkówki. W rezultacie, Twoje widzenie staje się zamazane.

Zaćma zazwyczaj rozwija się w obu oczach, ale nie równomiernie. Zaćma w jednym oku może być bardziej zaawansowana niż w drugim, powodując różnicę w widzeniu między oczami.

Rodzaje zaćmy
Rodzaje zaćmy obejmują:

Zaćma dotykająca centrum soczewki (zaćma jądrowa). Zaćma jądrowa może początkowo powodować większą krótkowzroczność lub nawet tymczasową poprawę widzenia do czytania. Jednak z czasem soczewka stopniowo staje się bardziej gęsta i żółta, co powoduje dalsze zamglenie widzenia.

W miarę jak zaćma powoli postępuje, soczewka może nawet stać się brązowa. Zaawansowane żółknięcie lub brązowienie soczewki może prowadzić do trudności w rozróżnianiu odcieni kolorów.

Zaćma, która dotyka krawędzi soczewki (zaćma korowa). Zaćma korowa zaczyna się jako białawe, klinowate zmętnienia lub smugi na zewnętrznej krawędzi kory soczewki. W miarę powolnego postępu choroby, smugi rozszerzają się ku środkowi i zakłócają światło przechodzące przez środek soczewki.
Zaćma, która dotyczy tylnej części soczewki (zaćma podtorebkowa tylna). Zaćma podtorebkowa tylna zaczyna się jako mały, nieprzezroczysty obszar, który zwykle tworzy się w pobliżu tylnej części soczewki, dokładnie na drodze światła. Zaćma podtorebkowa tylna często zaburza widzenie podczas czytania, ogranicza widzenie w jasnym świetle i powoduje odblaski lub aureole wokół świateł w nocy. Te typy zaćmy mają tendencję do postępu szybciej niż inne typy.
Zaćma, z którą się rodzisz (zaćma wrodzona). Niektórzy ludzie rodzą się z zaćmą lub rozwija się ona u nich w dzieciństwie. Zaćma ta może mieć podłoże genetyczne, może być związana z infekcją wewnątrzmaciczną lub urazem.

Zaćma ta może być również spowodowana pewnymi schorzeniami, takimi jak dystrofia miotoniczna, galaktozemia, neurofibromatoza typu 2 lub różyczka. Zaćma wrodzona nie zawsze wpływa na widzenie, ale jeśli tak się stanie, zwykle usuwa się ją wkrótce po wykryciu.

Czynniki ryzyka
Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zaćmy to m.in:

Podwyższający się wiek
Cukrzyca
Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne
Palenie tytoniu
Otyłość
Wysokie ciśnienie krwi
Wcześniejszy uraz lub zapalenie oka
Wcześniejsze operacje oczu
Długotrwałe stosowanie leków kortykosteroidowych
Picie nadmiernych ilości alkoholu

Related Posts