Grypa – objawy, przyczyny i leczenie

Każdego roku na grypę w Polsce choruje kilka milionów osób [1]. Szczyt zachorowań obserwuje się jesienią i zimą. Infekcja dotyka zarówno tych starszych, jak i najmłodszych pacjentów. Objawy grypy są na tyle uciążliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Jakie są przyczyny grypy?

Grypa jest infekcją dróg oddechowych, którą powoduje wirus grypy. Istnieją trzy rodzaje tego patogenu, które są chorobotwórcze dla człowieka: A, B i C [2]. Wśród chorych są osoby w każdym wieku [3].

Wirus grypy przenosi się z osoby chorej na zdrową drogą powietrzną lub kropelkową podczas bezpośredniego kontaktu (gdy chory kaszle lub kicha i nie zasłania przy tym ust i nosa). Patogen może również zostać przeniesiony np. na dłoniach – wystarczy dotknąć zabrudzonej powierzchni, a następnie okolicy nosa lub ust. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny rąk (częste mycie) [4].

Grypa – objawy, które mogą się pojawić

Charakterystyczne jest to, że objawy grypy  rozwijają się stosunkowo szybko – już po około 2 dniach od kontaktu z wirusem. Dolegliwości bardzo często są nasilone na tyle, że utrudniają lub uniemożliwiają codzienną aktywność. Zwykle utrzymują się do 7 dni, ale zdarza się, że niektóre z nich są obserwowane nawet przez kilka tygodni (zwłaszcza u seniorów) [7].

Najczęstsze objawy grypy to:

 • ból głowy,
 • ból mięśni i stawów,
 • osłabienie i złe samopoczucie,
 • kaszel,
 • podwyższona temperatura ciała (powyżej 38℃),
 • dreszcze.

Zdecydowanie rzadziej pojawiają się takie objawy grypy jak: zatkany nos, katar czy ból gardła [5]. Rozpoznanie choroby stawia się między innymi na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego oraz obecności objawów klinicznych [4].

Jak wygląda leczenie grypy?

W zdecydowanej większości przypadków stosuje się wyłącznie objawowe leczenie grypy. Pacjentom zalecany jest odpoczynek, który wspomaga regenerację organizmu, stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, np. paracetamolu, który można kupić bez recepty oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. W razie potrzeby można sięgnąć po preparaty na kaszel (zwłaszcza suchy) oraz udrażniające nos [4].

Niektórym osobom zaleca się stosowanie leków, które blokują namnażanie się wirusa. Są to inhibitory neuraminidazy, które można nabyć w aptece wyłącznie na receptę. Decyzję o ich zastosowaniu podejmuje lekarz.

Powikłania grypy

Grypa jest chorobą, która może prowadzić do wystąpienia powikłań. Najczęściej obserwuje się:

 • zapalenie płuc,
 • zaostrzenie chorób układu oddechowego (szczególnie astmy i przewlekła obturacyjna choroba płuc),
 • zapalenie mózgu i zaburzenia neurologiczne,
 • zaostrzenie niewydolności serca [5],

Najbardziej są na nie narażone małe dzieci, seniorzy, a także osoby z chorobami przewlekłymi (m.in. schorzeniami nerek, serca, układu oddechowego, otyłością, chorobami reumatologicznymi) i niedoborami odporności [6].

Źródła:

 1. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce, http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm (dostęp 15.12.2020).
 2. B. Stanisz, Terapia grypy, Farmacja Polska, 2009, t. 65, nr 1, s. 9–14.
 3. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz liczba zgonów z powodu grypy w latach 1975 – 2019 http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm (dostęp 05.11.2020).
 4. M. Makowiec-Dyrda, T. Tomasik, A. Windak i in., Zapobieganie, rozpoznawanie i leczenie grypy. Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
 5. T. Przybyłowski, Powikłania grypy, Medycyna po Dyplomie, 2011, t. 20, nr 1, s. 85–91.
 6. T. Jackowska, E. Zawłocka, M. Czajkowska, Czy grypa to łagodna infekcja? Opis przypadku. Profilaktyka grypy u dzieci w sezonie 2017–2018, Postępy Nauk Medycznych, 2017, t. 30, nr 9, s. 488–492.
 7. M. Makowiec-Dyrda, T. Tomasik, A. Windak i in., Zapobieganie, rozpoznawanie i leczenie grypy. Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.

Related Posts