Zaburzenia lękowe związane z chorobą, czasami nazywane hipochondrią lub lękiem o zdrowie, to nadmierne zamartwianie się, że jest się lub może się poważnie zachorować. Pacjent może nie mieć żadnych objawów fizycznych. Możesz też wierzyć, że normalne odczucia w ciele lub drobne objawy są oznakami poważnej choroby, nawet jeśli dokładne badanie lekarskie nie ujawniło poważnego stanu chorobowego.

Możesz doświadczać skrajnego niepokoju, że odczucia cielesne, takie jak drżenie mięśni lub zmęczenie, są związane z konkretną, poważną chorobą. Ten nadmierny niepokój – a nie sam objaw fizyczny – powoduje poważny niepokój, który może zakłócić Twoje życie.

Zaburzenia lękowe związane z chorobą są stanem długotrwałym, który może wahać się w nasileniu. Może się nasilać z wiekiem lub w czasie stresu. Jednak poradnictwo psychologiczne (psychoterapia) i czasami leki mogą pomóc w złagodzeniu niepokoju.

Hipochondria
Diagnostyczny i statystyczny podręcznik zaburzeń psychicznych (DSM-5), opublikowany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, nie obejmuje już hipochondrii – zwanej również hipochondrią – jako diagnozy. Zamiast tego u osób, u których wcześniej rozpoznano hipochondrię, można zdiagnozować zaburzenie lękowe związane z chorobą, w którym lęk i obawy koncentrują się na nieprzyjemnych lub nietypowych doznaniach fizycznych będących oznaką poważnego stanu chorobowego.

Z drugiej strony, zaburzenie objawów somatycznych – pokrewne zaburzenie – polega na koncentrowaniu się na upośledzającym charakterze objawów fizycznych, takich jak ból lub zawroty głowy, bez obawy, że objawy te reprezentują konkretną chorobę.

Objawy
Objawy zaburzenia lękowego związanego z chorobą polegają na zaabsorbowaniu myślą, że jest się poważnie chorym, na podstawie normalnych odczuć w ciele (takich jak głośny brzuch) lub drobnych oznak (takich jak drobna wysypka). Oznaki i objawy mogą obejmować:

Przejmowanie się posiadaniem lub zapadaniem na poważną chorobę lub stan zdrowia
Obawianie się, że drobne objawy lub odczucia cielesne oznaczają poważną chorobę
Łatwe niepokojenie się swoim stanem zdrowia
Wizyty u lekarza lub negatywne wyniki badań nie dają lub dają niewielkie poczucie pewności
Nadmierne zamartwianie się konkretną chorobą lub ryzykiem jej wystąpienia, ponieważ występuje ona w twojej rodzinie
Odczuwanie tak silnego niepokoju z powodu możliwych chorób, że trudno jest funkcjonować
Wielokrotne sprawdzanie swojego ciała pod kątem oznak choroby lub schorzenia
Częste umawianie się na wizyty lekarskie w celu uzyskania pewności – lub unikanie opieki medycznej z obawy przed zdiagnozowaniem poważnej choroby
Unikanie ludzi, miejsc lub zajęć z obawy przed ryzykiem dla zdrowia
Ciągłe mówienie o swoim zdrowiu i możliwych chorobach
Częste przeszukiwanie Internetu w poszukiwaniu przyczyn objawów lub możliwych chorób
Kiedy należy zgłosić się do lekarza
Ponieważ objawy mogą być związane z problemami zdrowotnymi, ważne jest, abyś poddał się ocenie swojego lekarza pierwszego kontaktu, jeśli jeszcze tego nie zrobił. Jeśli lekarz uzna, że możesz mieć zaburzenia lękowe, może skierować Cię do specjalisty od zdrowia psychicznego.

Opieka nad bliską osobą
Znaczny niepokój związany ze zdrowiem może powodować prawdziwy niepokój u danej osoby, a uspokajanie nie zawsze jest pomocne. Niekiedy zapewnienie może pogorszyć sytuację. Może to być frustrujące i powodować stres w rodzinach i związkach. Zachęć bliską osobę do rozważenia skierowania do poradni zdrowia psychicznego, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z zaburzeniami lękowymi związanymi z chorobą.

Przyczyny
Dokładna przyczyna zaburzeń lękowych związanych z chorobą nie jest jasna, ale te czynniki mogą odgrywać rolę:

Przekonania. Możesz mieć trudności z tolerowaniem niepewności związanej z niewygodnymi lub nietypowymi odczuciami w ciele. Może to prowadzić do błędnej interpretacji, że wszystkie odczucia związane z ciałem są poważne, więc szukasz dowodów na potwierdzenie, że cierpisz na poważną chorobę.
Rodzina. Prawdopodobieństwo wystąpienia lęku przed zdrowiem jest większe u osób, których rodzice zbytnio martwili się o własne zdrowie lub zdrowie pacjenta.
Wcześniejsze doświadczenia. Pacjent mógł mieć doświadczenia z poważną chorobą w dzieciństwie, dlatego odczucia fizyczne mogą być dla niego przerażające.
Czynniki ryzyka
Zaburzenia lękowe związane z chorobą zwykle zaczynają się we wczesnej lub średniej dorosłości i mogą nasilać się z wiekiem. Często u osób starszych, lęk związany ze zdrowiem może koncentrować się na obawie przed utratą pamięci.

Czynniki ryzyka dla zaburzeń lękowych związanych z chorobą mogą obejmować:

Czas dużego stresu w życiu
Zagrożenie poważną chorobą, która okazuje się nie być poważna
Historia maltretowania w dzieciństwie
Poważna choroba w dzieciństwie lub rodzic z poważną chorobą
Cechy osobowości, takie jak skłonność do zamartwiania się
Nadmierne korzystanie z Internetu w celach zdrowotnych

Related Posts