Jak rozwija się ciąża w pierwszych tygodniach ?

Jesteś w ciąży. Gratulacje! Bez wątpienia spędzisz nadchodzące miesiące, zastanawiając się, jak rośnie i rozwija się Twoje dziecko. Jak wygląda Twoje dziecko? Jak duże jest? Kiedy poczujesz pierwsze kopnięcie?

Rozwój płodu zazwyczaj przebiega w przewidywalny sposób. Dowiedz się, co dzieje się podczas pierwszego trymestru, sprawdzając ten tygodniowy kalendarz wydarzeń. Pamiętaj, że wymiary są przybliżone.

Tydzień 1 i 2: Przygotowania
Może się to wydawać dziwne, ale tak naprawdę nie jesteś w ciąży przez pierwszy tydzień lub dwa. Tak, dobrze przeczytałaś!

Do poczęcia dochodzi zazwyczaj około dwóch tygodni po rozpoczęciu ostatniej miesiączki. Aby obliczyć przewidywany termin porodu, Twój lekarz będzie liczył 40 tygodni do przodu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Oznacza to, że miesiączka jest liczona jako część ciąży – nawet jeśli w tym czasie nie byłaś w ciąży.

Tydzień 3: Zapłodnienie
Zapłodnienie i implantacja
Otwórz wyskakujące okienko dialogowe
Zapłodnienie i implantacja

Plemnik i komórka jajowa łączą się w jednym z jajowodów, tworząc jednokomórkową istotę zwaną zygotą. Jeśli więcej niż jedno jajo zostanie uwolnione i zapłodnione lub jeśli zapłodnione jajo rozdzieli się na dwa, możesz mieć wiele zygot.

Zygota ma zazwyczaj 46 chromosomów – 23 od biologicznej matki i 23 od biologicznego ojca. Chromosomy te pomagają określić płeć i cechy fizyczne Twojego dziecka.

Wkrótce po zapłodnieniu zygota przemieszcza się w dół jajowodu w kierunku macicy. W tym samym czasie zacznie się dzielić, tworząc skupisko komórek przypominające malinkę – morulę.

Tydzień 4: Implantacja
Szybko dzieląca się kula komórek – znana teraz jako blastocysta – zaczęła zagłębiać się w wyściółkę macicy (endometrium). Proces ten nazywany jest implantacją.

Wewnątrz blastocysty, wewnętrzna grupa komórek stanie się zarodkiem. Zewnętrzna warstwa da początek części łożyska, które będzie odżywiać Twoje dziecko przez cały okres ciąży.

Tydzień 5: Wzrasta poziom hormonów
Zarodek trzy tygodnie po zapłodnieniu
Otwórz wyskakujące okienko dialogowe
Rozwój płodu trzy tygodnie po poczęciu

W piątym tygodniu ciąży, czyli w trzecim tygodniu po zapłodnieniu, szybko wzrasta poziom hormonu HCG produkowanego przez blastocystę. To sygnał dla Twoich jajników, aby przestały uwalniać jajeczka i zaczęły produkować więcej estrogenu i progesteronu. Zwiększony poziom tych hormonów powoduje zatrzymanie miesiączki, co często jest pierwszą oznaką ciąży, i napędza wzrost łożyska.

Zarodek jest teraz zbudowany z trzech warstw. Górna warstwa – ektoderma – da początek najbardziej zewnętrznej warstwie skóry Twojego dziecka, centralnemu i obwodowemu układowi nerwowemu, oczom i uszom wewnętrznym.

Serce i prymitywny układ krwionośny Twojego dziecka powstaną w środkowej warstwie komórek – mezodermie. Ta warstwa komórek posłuży również jako fundament dla kości, więzadeł, nerek i dużej części układu rozrodczego Twojego dziecka.

Wewnętrzna warstwa komórek – endoderma – to miejsce, gdzie rozwiną się płuca i jelita Twojego dziecka.

Tydzień 6: Cewa nerwowa zamyka się
Zarodek cztery tygodnie po poczęciu
Otwórz wyskakujące okienko dialogowe
Rozwój płodu cztery tygodnie po poczęciu

W tym tygodniu wzrost jest bardzo szybki. Zaledwie cztery tygodnie po zapłodnieniu, cewa nerwowa wzdłuż pleców dziecka zamyka się. Mózg i rdzeń kręgowy dziecka rozwiną się z cewy nerwowej. Serce i inne narządy również zaczynają się formować, a serce zaczyna bić.

Rozwijają się struktury niezbędne do powstania oczu i uszu. Pojawiają się małe pączki, które wkrótce staną się ramionami. Ciało Twojego dziecka zaczyna przybierać krzywiznę w kształcie litery C.

Tydzień 7: Rozwija się głowa dziecka
Embrion pięć tygodni po poczęciu
Otwórz wyskakujące okienko dialogowe
Rozwój płodu pięć tygodni po poczęciu

W siódmym tygodniu ciąży, czyli pięć tygodni po zapłodnieniu, rośnie mózg i twarz Twojego dziecka. Widoczne stają się wgłębienia, które dadzą początek nozdrzom, a także tworzą się zaczątki siatkówki oka.

Pojawiają się pączki kończyn dolnych, które staną się nogami, a pączki ramion, które wykiełkowały w zeszłym tygodniu, teraz przybierają kształt łopatek.

Tydzień 8: Tworzy się nos dziecka
Embrion sześć tygodni po poczęciu
Otwórz wyskakujące okienko dialogowe
Rozwój płodu sześć tygodni po poczęciu

W ósmym tygodniu ciąży, czyli sześć tygodni po zapłodnieniu, pączki kończyn dolnych Twojego dziecka przybierają kształt łopatek. Zaczynają się formować palce. Rozwijają się małe zgrubienia, które zarysowują przyszłe części uszu dziecka w kształcie muszli, a oczy stają się widoczne. Uformowała się górna warga i nos. Tułów i szyja zaczynają się prostować.

Pod koniec tego tygodnia Twoje dziecko może mieć około 1/2 cala (11 do 14 milimetrów) długości od czubka głowy do zadu – to mniej więcej połowa średnicy amerykańskiej ćwiartki.

Tydzień 9: Pojawiają się palce u stóp dziecka
Embrion siedem tygodni po poczęciu
Otwórz wyskakujące okienko dialogowe
Rozwój płodu siedem tygodni po poczęciu

Related Posts