Większość ciąż trwa około 40 tygodni (lub 38 tygodni od poczęcia), więc zazwyczaj najlepszym sposobem na oszacowanie terminu porodu jest policzenie 40 tygodni lub 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (LMP).

Innym sposobem jest odjęcie trzech miesięcy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i dodanie siedmiu dni. Jeśli więc Twoja ostatnia miesiączka zaczęła się 11 kwietnia, odlicz trzy miesiące wstecz do 11 stycznia, a następnie dodaj siedem dni, co oznacza, że termin porodu przypada na 18 stycznia.

W ten sposób Twój lekarz oszacuje Twój termin porodu – i jest to całkiem solidny cel. Pamiętaj jednak, że poród tydzień lub dwa przed lub po jest równie normalny.

Data poczęcia
Obliczanie terminu porodu na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki sprawdza się w przypadku kobiet, które mają stosunkowo regularny cykl menstruacyjny. Jeśli jednak Twój cykl jest nieregularny, metoda LMP może nie sprawdzić się w Twoim przypadku.

Ponieważ wiarygodna szacunkowa data porodu (EDD) jest ważna, Ty i Twój lekarz możecie użyć daty poczęcia, jeśli ją pamiętasz. Po prostu dodaj 266 dni, aby uzyskać przewidywaną datę porodu.

Data transferu IVF
Każdego roku w Stanach Zjednoczonych wykonuje się ponad 250 000 cykli technik wspomaganego rozrodu, w wyniku których rodzi się około 77 000 lub więcej dzieci rocznie, zgodnie z danymi Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Jeśli należysz do rosnącego grona mam po IVF, możesz dokładniej obliczyć swój termin porodu, korzystając z daty transferu IVF.

Skanowanie ultrasonograficzne
Nawet jeśli nie potrafisz określić, kiedy doszło do zapłodnienia, zapomniałaś dnia ostatniej miesiączki lub nie jesteś pewna, kiedy wystąpiła owulacja, inne wskazówki mogą pomóc Tobie i Twojemu lekarzowi w ustaleniu terminu porodu podczas pierwszej wizyty przedporodowej:

Wczesne badanie ultrasonograficzne, które może dokładniej określić datę ciąży. Bądź jednak świadoma, że nie wszystkie kobiety otrzymują wczesne USG. Niektórzy lekarze wykonują je rutynowo, ale inni zalecają je tylko wtedy, gdy Twoje miesiączki są nieregularne, masz 35 lat lub więcej, w przeszłości zdarzały Ci się poronienia lub komplikacje ciążowe, lub gdy nie można ustalić terminu porodu na podstawie badania fizycznego i LMP.

Kamienie milowe ciąży, takie jak pierwsze słyszalne bicie serca dziecka (około 9 lub 10 tygodnia, choć może się to różnić) i kiedy po raz pierwszy poczujesz ruchy płodu (średnio między 18 a 22 tygodniem, ale może to być wcześniej lub później), mogą dać ci wskazówki, czy twój termin jest dokładny.

Wysokość Twojego dna macicy, czyli pomiar od kości łonowej do szczytu macicy, jest sprawdzana przez lekarza na każdej wizycie prenatalnej i pomaga potwierdzić Twój termin porodu.

Rozmiar macicy, który zostanie odnotowany podczas wstępnego wewnętrznego badania ciążowego, może być również czynnikiem w określeniu terminu porodu.
Czy mogę zaplanować mój termin porodu?
Bez względu na to, czy starasz się uniknąć ciąży w środku lata, czy jesteś nauczycielką, która chce maksymalnie wykorzystać czas wolny z maluchem, możesz próbować odmierzać czas poczęcia, aby “zaplanować” termin porodu.

Ale nawet jeśli jesteś jedną z tych szczęściar, które są w stanie zajść w ciążę, kiedy naprawdę tego chcą, pamiętaj, że prawdopodobnie nie będziesz w stanie dokładnie określić, kiedy urodzisz dziecko, z dokładnością do dnia (a nawet tygodnia czy miesiąca!).

Wypróbuj nasz kalkulator owulacji, aby dowiedzieć się, w które dni masz największe szanse na poczęcie.
Czy mój termin porodu może się zmienić?
Tak, Twój termin porodu może ulec zmianie. Chociaż nie jest to powód do zmartwień, Twój lekarz może zmienić termin porodu z wielu powodów, w miarę postępu ciąży.

Może to być spowodowane tym, że Twoje miesiączki są nieregularne i Twoje wczesne USG było nieprawidłowe, lub tym, że Twoje pierwsze USG było w drugim trymestrze.

Może to być również spowodowane tym, że wysokość dna macicy jest nieprawidłowa lub poziom alfa-fetoproteiny (AFP), białka wytwarzanego przez dziecko, jest poza normalnym zakresem. Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości.

Related Posts