Nyktofobia to skrajny strach przed nocą lub ciemnością, który może powodować intensywne objawy lęku i depresji. Lęk staje się fobią, gdy jest nadmierny, irracjonalny lub wpływa na codzienne życie.

Lęk przed ciemnością często zaczyna się w dzieciństwie i jest postrzegany jako normalna część rozwoju. Badania skoncentrowane na tej fobii wykazały, że ludzie często boją się ciemności z powodu braku jakichkolwiek bodźców wzrokowych. Innymi słowy, ludzie mogą obawiać się nocy i ciemności, ponieważ nie widzą, co jest wokół nich.

Podczas gdy pewien strach jest normalny, kiedy zaczyna wpływać na codzienne życie i wzorce snu, może to być czas na wizytę u lekarza.

Objawy
Objawy, które mogą wystąpić z nyktofobii są bardzo podobne do tych, które można doświadczyć z innymi fobiami. Ludzie z tą fobią doświadczają skrajnego strachu, który powoduje niepokój, gdy znajdują się w ciemności. Objawy mogą kolidować z codziennych czynności, a także wydajność szkoły lub pracy. Mogą one nawet prowadzić do problemów zdrowotnych.

Różne fobie mają podobne objawy. Objawy te mogą być zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. W przypadku nyktofobii, objawy mogą być wywołane przez przebywanie w ciemności lub nawet myślenie o sytuacjach, w których można znaleźć się w ciemności.

Objawy fizyczne obejmują:

problemy z oddychaniem
przyspieszone bicie serca
ucisk lub ból w klatce piersiowej
dreszcze, drżenie lub uczucie mrowienia
światłowstręt lub zawroty głowy
rozstrój żołądka
uderzenia gorąca lub zimna
pocenie się
Objawy emocjonalne obejmują:

przytłaczające uczucie niepokoju lub paniki
intensywną potrzebę ucieczki od sytuacji
oderwanie od siebie lub uczucie “nierealności”
utrata kontroli lub poczucie szaleństwa
poczucie, że możesz umrzeć lub stracić przytomność
poczucie bezsilności wobec strachu
Normalne lęki a fobie
Pewien lęk przed ciemnością nie musi oznaczać, że masz fobię. Jednak gdy strach zaczyna przeszkadzać w codziennym życiu, można go uznać za strach irracjonalny. Oto kilka scenariuszy, które pomogą zilustrować różnicę między normalnym a irracjonalnym lękiem.

Czynniki ryzyka
Strach przed ciemnością i nocą często zaczyna się w dzieciństwie, w wieku od 3 do 6 lat. Na tym etapie może to być normalna część rozwoju. W tym wieku powszechny jest również strach przed:

duchów
potworów
samotnego spania
dziwnych hałasów.
Dla wielu dzieci spanie przy lampce nocnej jest pomocne do czasu, aż przestaną się bać. Jeśli strach uniemożliwia sen, powoduje silny niepokój lub trwa do dorosłości, można go uznać za nyktofobię.

Dodatkowe czynniki ryzyka obejmują:

Niepokojącego opiekuna. Niektóre dzieci uczą się lęku, widząc niepokój rodziców w pewnych kwestiach.
Nadopiekuńczy opiekun. Niektóre mogą rozwinąć uogólniony lęk, jeśli są zbyt zależne od rodzica lub opiekuna, lub jeśli czują się bezradne.
Stresujące wydarzenia. Trauma, taka jak wypadek samochodowy lub uraz, może również sprawić, że dana osoba będzie bardziej podatna na rozwój fobii.
Genetyka. Niektórzy dorośli i dzieci są po prostu bardziej podatni na lęki, prawdopodobnie ze względu na ich genetykę.

Nyktofobia i zaburzenia snu
Nyktofobia może być związana z zaburzeniami snu, takimi jak bezsenność. Niewielkie badanie przeprowadzone na studentach college’u cierpiących na bezsenność ujawniło, że prawie połowa z nich odczuwała lęk przed ciemnością. Naukowcy zmierzyli reakcje studentów na hałasy zarówno w świetle, jak i w ciemności. Ci, którzy mieli największe problemy z zasypianiem, byli łatwiej zaskoczeni przez hałas w ciemności. Mało tego, ci, którzy dobrze spali, z czasem przyzwyczaili się do hałasów. Studenci cierpiący na bezsenność stawali się coraz bardziej niespokojni i wyczekujący.

Diagnoza
Umów się na wizytę u lekarza, jeśli Ty lub Twoje dziecko

masz problemy z zasypianiem
czują się szczególnie niespokojni lub zaniepokojeni w ciemności
masz inne powody, by sądzić, że możesz mieć nyktofobię
Diagnoza obejmuje spotkanie z lekarzem i udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące objawów. Lekarz może również poprosić o wywiad psychiatryczny i społeczny. Stamtąd, lekarz może użyć kryteriów diagnostycznych z Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition (DSM-5) na specyficzne fobie, aby postawić formalną diagnozę.

Leczenie
Niektóre fobie niekoniecznie wymagają leczenia, zwłaszcza jeśli lęk dotyczy czegoś, z czym nie spotykasz się na co dzień, np. węży lub pająków. Z drugiej strony, nyktofobia może bardzo utrudniać zasypianie. Może to mieć wpływ na ogólny stan zdrowia i prowadzić do zaburzeń snu, takich jak bezsenność.

Ogólnie rzecz biorąc, możesz rozważyć podjęcie leczenia, jeśli:

strach wywołuje u Ciebie uczucie skrajnego niepokoju lub paniki
czujesz, że twój strach jest nadmierny lub nawet nieuzasadniony
unikasz pewnych sytuacji z powodu lęku
zauważyłeś te uczucia przez sześć miesięcy lub dłużej
Jedna z metod leczenia osób cierpiących na bezsenność polega na opuszczeniu ciemnej sypialni i pójściu spać w oświetlonym pokoju. Problem z tym leczeniem jest taki, że nie rozwiązuje ono problemu fobii.

Related Posts