Czy możesz być w ciąży? Dowodem na to jest test ciążowy. Ale nawet przed brakiem miesiączki możesz podejrzewać – lub mieć nadzieję – że jesteś w ciąży. Poznaj pierwsze oznaki ciąży i dowiedz się, dlaczego się pojawiają.

Klasyczne oznaki i objawy ciąży
Najczęstsze wczesne oznaki i objawy ciąży mogą obejmować:

Brak miesiączki. Jeśli jesteś w wieku rozrodczym i minął tydzień lub więcej bez rozpoczęcia spodziewanego cyklu miesiączkowego, możesz być w ciąży. Jednak ten objaw może być mylący, jeśli masz nieregularny cykl miesiączkowy.
Wrażliwe, opuchnięte piersi. We wczesnym okresie ciąży zmiany hormonalne mogą sprawić, że Twoje piersi będą wrażliwe i obolałe. Dyskomfort prawdopodobnie zmniejszy się po kilku tygodniach, gdy Twoje ciało dostosuje się do zmian hormonalnych.
Nudności z lub bez wymiotów. Poranne mdłości, które mogą pojawić się o każdej porze dnia i nocy, często zaczynają się miesiąc po zajściu w ciążę. Jednak niektóre kobiety odczuwają mdłości wcześniej, a niektóre nigdy ich nie doświadczają. Przyczyna mdłości w ciąży nie jest jasna, ale hormony ciążowe prawdopodobnie odgrywają tu pewną rolę.
Zwiększone oddawanie moczu. Możesz częściej niż zwykle oddawać mocz. Ilość krwi w twoim ciele wzrasta podczas ciąży, powodując, że nerki muszą przetwarzać dodatkowy płyn, który trafia do pęcherza.
Zmęczenie. Zmęczenie również plasuje się wysoko wśród wczesnych objawów ciąży. Podczas wczesnej ciąży wzrasta poziom hormonu progesteronu, co może powodować uczucie senności.
Inne oznaki i objawy ciąży
Inne, mniej oczywiste oznaki i objawy ciąży, których możesz doświadczyć w pierwszym trymestrze to m.in:

Nastrój. Powódź hormonów w organizmie we wczesnej ciąży może sprawić, że będziesz niezwykle emocjonalna i płaczliwa. Częste są również wahania nastroju.
Wzdęcia. Zmiany hormonalne we wczesnym okresie ciąży mogą powodować uczucie wzdęcia, podobne do tego, jakie może wystąpić na początku miesiączki.
Lekkie plamienia. Czasami niewielka ilość jasnego plamienia jest jedną z pierwszych oznak ciąży. Znane jako krwawienie implantacyjne, pojawia się ono, gdy zapłodnione jajo przyczepia się do wyściółki macicy – około 10 do 14 dni po zapłodnieniu. Krwawienie implantacyjne występuje mniej więcej w czasie miesiączki. Jednak nie u wszystkich kobiet ono występuje.
Skurcze. Niektóre kobiety doświadczają łagodnych skurczów macicy na początku ciąży.
Zaparcia. Zmiany hormonalne powodują spowolnienie pracy układu pokarmowego, co może prowadzić do zaparć.
Niechęć do jedzenia. W ciąży możesz stać się bardziej wrażliwa na pewne zapachy i może zmienić się Twój zmysł smaku. Podobnie jak większość innych objawów ciąży, te preferencje żywieniowe można przypisać zmianom hormonalnym.
Zatkany nos. Wzrost poziomu hormonów i produkcji krwi może spowodować, że błony śluzowe w nosie puchną, wysychają i łatwo krwawią. Może to spowodować, że będziesz miała duszny lub katar.
Czy naprawdę jesteś w ciąży?
Niestety, wiele z tych oznak i objawów nie jest charakterystycznych dla ciąży. Niektóre z nich mogą wskazywać na to, że jesteś chora lub że zbliża się okres. Podobnie, możesz być w ciąży nie doświadczając wielu z tych objawów.

Jeśli jednak nie dostaniesz okresu i zauważysz niektóre z powyższych oznak lub objawów, wykonaj domowy test ciążowy lub skonsultuj się z lekarzem. Jeśli wynik domowego testu ciążowego jest pozytywny, umów się na wizytę u lekarza. Im szybciej ciąża zostanie potwierdzona, tym szybciej będziesz mogła rozpocząć opiekę prenatalną.

Related Posts