Presbiopia – co to jest ?

Prezbiopia to stopniowa utrata zdolności oczu do skupiania wzroku na pobliskich obiektach. Jest to naturalna, często irytująca część procesu starzenia się. Prezbiopia zazwyczaj staje się zauważalna we wczesnych lub średnich latach 40-tych i pogarsza się do około 65 roku życia.

Prezbiopia daje o sobie znać, gdy zaczynasz trzymać książki i gazety na wyciągnięcie ręki, aby móc je przeczytać. Prezbiopię może potwierdzić podstawowe badanie okulistyczne. Można ją korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Można również rozważyć operację.

Objawy
Prezbiopia rozwija się stopniowo. Pierwsze oznaki i objawy mogą pojawić się po 40 roku życia:

Tendencja do trzymania materiału do czytania dalej, aby litery były wyraźniejsze
Niewyraźne widzenie przy normalnej odległości czytania
Zmęczenie oczu lub bóle głowy po czytaniu lub wykonywaniu pracy z bliska
Możesz zauważyć, że objawy te nasilają się, jeśli jesteś zmęczony lub przebywasz w miejscu o słabym oświetleniu.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem
Zgłoś się do okulisty, jeśli niewyraźne widzenie z bliska uniemożliwia Ci czytanie, wykonywanie pracy z bliska lub innych normalnych czynności. Okulista może określić, czy masz prezbiopię i doradzić Ci, jakie masz możliwości.

Szukaj natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli:

Masz nagłą utratę wzroku w jednym oku z lub bez bólu oka
Doświadczasz nagłego zamglonego lub niewyraźnego widzenia
Widzisz błyski światła, czarne plamy lub aureole wokół świateł
Masz podwójne widzenie

Przyczyny
Anatomia oka
Anatomia okaOtwórz wyskakujące okienko dialogoweGałki oczne z punktem ostrości bez prezbiopii (u góry) i z prezbiopią (u dołu)
PrezbiopiaOtwórz wyskakujące okienko dialogowe
Aby utworzyć obraz, Twoje oko polega na rogówce i soczewce, które skupiają światło odbite od obiektów. Im bliżej znajduje się obiekt, tym bardziej soczewka się ugina.

Rogówka jest przezroczystą, kopulastą powierzchnią przednią Twojego oka.
Soczewka jest przezroczystą strukturą o wielkości i kształcie cukierka M&M’s.
Obie te struktury zginają (załamują) światło wpadające do Twojego oka, aby skupić obraz na siatkówce, znajdującej się na wewnętrznej, tylnej ścianie Twojego oka.
Soczewka, w przeciwieństwie do rogówki, jest nieco elastyczna i może zmieniać kształt za pomocą mięśnia okrężnego, który ją otacza. Kiedy patrzysz na coś z daleka, mięsień okrężny rozluźnia się. Kiedy patrzysz na coś w pobliżu, mięsień zwęża się, pozwalając stosunkowo elastycznej soczewce zakrzywiać się i zmieniać swoją zdolność skupiającą.

Prezbiopia jest spowodowana stwardnieniem soczewki oka, które pojawia się wraz z wiekiem. Ponieważ soczewka staje się mniej elastyczna, nie może już zmieniać kształtu, aby skupić się na obrazach z bliska. W rezultacie, obrazy te wydają się nieostre.

Czynniki ryzyka
Pewne czynniki mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia prezbiopii, w tym:

Wiek. Wiek jest największym czynnikiem ryzyka dla prezbiopii. Prawie każdy doświadcza pewnego stopnia prezbiopii po 40 roku życia.
Inne schorzenia. Dalekowzroczność lub niektóre choroby – takie jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane lub choroby układu krążenia – mogą zwiększyć ryzyko przedwczesnej prezbiopii, czyli starczowzroczności u osób poniżej 40. roku życia.
Leki. Niektóre leki są związane z przedwczesnymi objawami prezbiopii, w tym leki przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe i moczopędne.

Related Posts