Zwyrodnienie ciałka szklistego

Szklistka jest płynem o konsystencji żelu, który wypełnia twoje oko. Jest on pełen maleńkich włókien, które przyczepiają się do siatkówki (światłoczułej warstwy tkanki w tylnej części oka).

Z wiekiem, włókna ciała szklistego odrywają się od siatkówki. Nazywa się to odłączeniem ciała szklistego. Zwykle zdarza się to po 50 roku życia. Możesz nie zauważyć odłączenia ciała szklistego – lub możesz zauważyć objawy, które wpływają na Twoje widzenie.

Jeśli zauważysz objawy odłączenia ciała szklistego, porozmawiaj z okulistą.

Jakie są objawy odłączenia ciała szklistego?
Najczęstszym objawem odłączenia ciała szklistego jest nagłe nasilenie się zjawiska “floaters” (małe ciemne plamki lub kwadratowe linie, które pojawiają się w polu widzenia). Kiedy odłącza się ciało szkliste, pasma ciała szklistego często rzucają nowe cienie na siatkówkę – i te cienie pojawiają się jako pływające plamki.

Możesz również zauważyć błyski światła w bocznym (peryferyjnym) polu widzenia.

Czasami, odłączenie ciała szklistego powoduje poważniejsze problemy z oczami, które wymagają natychmiastowego leczenia. Jedynym sposobem, aby stwierdzić, czy odłączenie ciała szklistego spowodowało poważny problem z oczami, jest wykonanie badania dylatacyjnego oka. Jeśli więc zauważysz objawy odłączenia ciała szklistego, ważne jest, aby natychmiast udać się do okulisty.

Jeśli odłączenie ciała szklistego nie spowoduje poważnego problemu z oczami, prawdopodobnie po kilku miesiącach przestaniesz zauważać objawy w takim samym stopniu.

Jakie inne problemy może powodować odłączenie ciała szklistego?
Odwarstwienie ciała szklistego może czasami prowadzić do poważniejszych schorzeń oczu:

Rozdarcie siatkówki. Zdarza się, że włókna ciała szklistego wyrywają dziurę w siatkówce, gdy się od niej odrywają. Jeśli nie podejmiesz szybko leczenia, może to doprowadzić do odwarstwienia siatkówki.
Odwarstwienie siatkówki. Czasami odwarstwienie ciała szklistego powoduje oderwanie całej siatkówki od jej normalnego położenia w tylnej części oka. Może to stanowić nagły przypadek medyczny. Dowiedz się więcej o odwarstwieniu siatkówki.
Otwór w plamce żółtej. Czasami odwarstwienie ciała szklistego powoduje wyrwanie otworu w plamce żółtej (części siatkówki, która kontroluje centralne widzenie). Może się to zdarzyć przed lub po odłączeniu ciała szklistego na tyle, aby powodować migotanie lub błyski światła. Dowiedz się więcej o otworze w plamce.
Obrzęk plamki żółtej. Czasami odłączenie ciała szklistego powoduje narastanie cienkiej warstwy tkanki bliznowatej na plamce żółtej. Zwykle dzieje się to powoli w ciągu miesięcy lub lat po odłączeniu ciała szklistego. Dowiedz się więcej o obrzmieniu plamki żółtej.
Choroby te mogą powodować utratę wzroku – ale leczenie może pomóc w zachowaniu wzroku. W przypadku wystąpienia objawów odłączenia ciała szklistego należy natychmiast poinformować okulistę, aby mógł on sprawdzić, czy nie występują te poważniejsze problemy.

Czy jestem narażony na odłączenie ciała szklistego?
Jeśli masz 50 lat lub więcej, jesteś w grupie ryzyka odłączenia ciała szklistego – a ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem. Odwarstwienie ciała szklistego jest bardzo częste u osób powyżej 80 roku życia. Jesteś również bardziej narażony na to ryzyko, jeśli jesteś krótkowidzem.

Jeśli masz odłączenie ciała szklistego w jednym oku, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia tego schorzenia w drugim oku.

Jak okulista może sprawdzić, czy nie doszło do odłączenia ciała szklistego?
Lekarz okulista może sprawdzić odłączenie ciała szklistego w ramach badania dylatacyjnego oka. Lekarz poda pacjentowi krople do oczu w celu rozszerzenia źrenicy, a następnie sprawdzi, czy w jego oku nie występuje odłączenie ciała szklistego lub inne problemy z oczami.

Badanie to jest zazwyczaj bezbolesne. Lekarz może naciskać na powieki, aby sprawdzić, czy nie doszło do przedarcia siatkówki, co może być niewygodne dla niektórych osób.

Dowiedz się, czego można się spodziewać po badaniu dylatacyjnym oczu
Jak wygląda leczenie odłączenia ciała szklistego?
Jeśli odłączenie ciała szklistego nie spowoduje poważniejszych schorzeń oczu, prawdopodobnie nie będziesz potrzebował żadnego leczenia. Jeśli odłączenie ciała szklistego spowoduje poważniejsze schorzenie – np. przedarcie siatkówki – może być konieczne leczenie tego schorzenia.

Jeśli po kilku miesiącach pływaczki nadal będą przeszkadzać i utrudniać wyraźne widzenie, okulista może zasugerować zabieg chirurgiczny zwany witrektomią w celu ich usunięcia. Porozmawiaj z lekarzem na temat ryzyka i korzyści związanych z tą operacją.

Related Posts